Конспект интегрированного урока: Употребление определенного артикля с географическими названиями. 10 класс

(учебник Кузовлев В.П. “English 10”, «Click On3» V. Evans)
Тема урока: Употребление определенного артикля с географическими названиями. Природные катастрофы и чрезвычайные происшествия. Средства коллективной и индивидуальной защиты.

Цель урока: Развитие коммуникативных навыков учащихся по теме. В рамках ОБЖ – ознакомить учащихся с различными видами чрезвычайных ситуаций и обучать их действиям в момент чрезвычайных ситуаций.

Задачи  урока:

  1. повторить грамматический материал по употреблению определенных артиклей с географическими названиями.
  2. различать природные катастрофы и происшествия, связанные с человеческой деятельностью при повторении лексического материала темы (работа в парах)
  3. формировать навыки монологической речи с использованием изученного лексического материала при составлении логически законченного высказывания
  4. обсудить средства и способы защиты во время чрезвычайного происшествия (диалогический режим)
  5. формирование навыков аудирования на основе прослушивания диалога при звонке в службу ЧС при пожаре.

Ход урока:

1. Doing exercises 2 (p.2,3) pg.6 from “English-10” (definite articles with geographical names). Students should add information about climate in these regions of the world.

2. Ex.7 from «Click On3». Present natural/manmade (caused by man). Read out the headlines one at a time. Elicit the meaning of any unknown words, then ask students to underline the correct word. Check Ss’answers, then ask individual Ss to identify which disasters are natural and which are manmade. Ss can add to the list.

3. Ex.8. a) Explain the task. Ss do the exercise in closed pairs. Ss can look up the unknown words in their dictionaries.

b) Ss look at the sentences in ex.8a, then close their books and try to remember as many words as possible.

c) Ss decide on a disaster/accident. Allow Ss two minutes to think of their answers. Individual Ss talk about the disaster/accident they choose.

4. Ex.9. Explain the task and read aloud the example. Then ask Ss to look at the pictures and do the exercise in closed pairs. Ask  individual pairs to report back to the class.

5. Write on the blackboard the names of the emergency services:

- The AA and RAC

- The RNL

- The air ambulance

- The Fire Brigade

Suggest Ss to guess what these services do.

Give Ss the papers for listening task

Emergency service dialed:

Name of caller:

Address of caller:

Phone number:

Reason for call:

Explain Ss that they are going to hear someone making an emergency call. As they listen, they complete the missing information on the message slip. The information they hear may not be in the same order.

6. Заключительное слово учителя. Выставление оценок. Домашнее задание.

“English-10” EX. 4 pg.7. (R Unit 1, ex.1)

Чтобы скачать материал зарегистрируйтесь или войдите!